Szefowie kuchni wiedzą, że na ostateczny smak dania składa się nie tylko dobry przepis i kunszt kucharza, ale również jakość składników. W przypadku dań na bazie różnego rodzaju kasz jest dokładnie tak samo. Kasze mają wiele walorów nie tylko odżywczych, ale i smakowych – o ile wybierzemy te wysokiej jakości. Piotr Kucharski, kucharz i ambasador marki Kupiec, radzi, w jaki sposób rozpoznać kasze wysokiej jakości i odróżnić je od produktów, które nie podkreślają walorów smakowych całego dania.
Na jakie informacje na opakowaniu kaszy zwrócić uwagę?
Warto zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia. Pamiętajmy, że dobra kasza to również świeża kasza. Kolejna wskazówka to oznaczenia na opakowaniu świadczące o tym, że producent spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa żywności i normy jakości. Co to znaczy w praktyce? Podczas procesu produkcji i pakowania przestrzegane są zasady bezpieczeństwa, a cały proces jest monitorowany przez niezależnego audytora. Na opakowaniu – często na jego boku – widnieją wtedy oznaczenia certyfikatu BRCGS oraz certyfikatu IFS. Nie zapominajmy też o pozostałych oznaczeniach, jak ‹‹Polska Marka›› podkreślające lokalny charakter produkcji, co może świadczyć o krótszym łańcuchu dostaw i mniejszym ryzyku zbyt długiego przechowywania, a w efekcie zepsucia produktu.
Piotr Kucharski, kucharz i ambasador marki Kupiec
Jasnozielona kasza gryczana?
Barwa kaszy jest uzależniona od jej rodzaju, jednak wspólnym mianownikiem będzie jednolity i naturalny odcień. I tak na przykład kasza gryczana prażona wysokiej jakości powinna mieć jednolitą brązową barwę, a kasza gryczana nieprażona jednolity kolor jasnozielonkawy lub beżowy. Z kolei szara, matowa barwa i ciemne plamki mogą świadczyć o niskiej jakości surowca lub jego nieodpowiednim przechowywaniu. Nie tylko przebarwienia, ale i różnego rodzaju zanieczyszczenia w ziarnach kaszy, jak łuski czy pył, oraz nierówność ziaren i ich uszkodzenia to dowód na to, że kasza nie przeszła odpowiedniej selekcji. Ostania wskazówka przed ugotowaniem to zapach – naturalny, niezjełczały, a w przypadku kasz prażonych wyjątkowo aromatyczny.
Piotr Kucharski, kucharz i ambasador marki Kupiec

Danie na medal? Z kaszą, ale wysokiej jakości
Po ugotowaniu kasza wysokiej jakości nie powinna być ani gorzka, ani mdła, a mieć smak charakterystyczny dla danego rodzaju, np. kasza gryczana jest lekko orzechowa, a jaglana charakteryzuje się delikatną słodyczą. Jakość ziarna oraz sposób jego przygotowania to klucz do osiągnięcia kulinarnego sukcesu w daniach z kaszą, a te naprawdę zaskakują Polaków głębią smaku. Przed ugotowaniem przepłuczmy więc kaszę, szczególnie gryczaną i jaglaną. To dobry sposób na pozbycie się możliwej goryczy. Kiedy już przystąpimy do gotowania, zachowajmy odpowiednie proporcje – w większości typów kasz będzie to 2:1 (woda:kasza) – i gotujmy ziarna na małym ogniu.
Piotr Kucharski, kucharz i ambasador marki Kupiec
Więcej informacji:
Urszula Gogol
LoveBrands Group
tel.: +48 533 309 115
e-mail: urszula.gogol@lovebrandsgroup.pl